Greške u ponašanju – šta znače i kako ih prepoznati?

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

guns Greške u ponašanju – šta znače i kako ih prepoznati?

Počalji  tužna taj Pon Jun 22, 2009 11:51 am

Greške u ponašanju – šta znače i kako ih prepoznati?

Mnogi ljudi ne znaju kako da se ponašaju. Nesposobnost da se drugog sasluša do kraja, bezobrazna spuštanja, površnost, trač ili nesposobnost da se koriste jednostavne riječi kao “Hvala” i “Molim” su krive za stotine malih i velikih tragedija u medjuljudskim odnosima. Zašto mislimo da je svaka i najmanja kritika napad na naš integritet? Zašto oni koji najmanje nude, najviše traže? Ovo je lista odbojnih ponašanja samo za zabavu. Ne mislim da će ikoga promijeniti ali se mnogi mogu prepoznati.
Kukanje – Ko se pretjerano žali otkriva potreba da pobijedi u svakoj situaciji – čak i kad pobjeda ne znači ništa. Da li ste primjetili da oni koji se stalno žale nikad ne prihvate ponudjenu pomoć i savjet? Kukanje je sredstvo kojim se služe da postignu neki svoj nepoznati cilj. Ova greška u ponašanju je broj 1 i podloga je za sva ostala problematična ponašanja koja slijede.
Dodavanje vrijednosti – nagon da se svakom razgovoru doda svoje zrno mudrosti. Na primjer, ako neko nešta kaže, šta god da to bilo, ti umjesto da potvrdiš i odgovoriš sa “odlična ideja” jos dodaš “ali zar ne bi bilo bolje da ….” Tvoje “ali” je možda dodalo 5% vrijednosti i ubilo 50% entuzijazma.
Svakom loncu poklopac – Potreba da damo svoje mišljenje o svemu i svakome naturajući naše vlastite standarde i uvjerenja na druge. Kad to meni neko uradi, moja prva reakcija je obično “ma ko si mi ba ti?” Ljudi ne vole da budu kritikovani ni direktno ni indirektno. Davanje svog mišljenja je jedno od najpodmuklijih grešaka u ponašanju i siguran način da otjeraš sve od sebe. Kako se zaustaviti: Samo reci nešto lijepo, klimni glavom, ako je pomoć u pitanju reci Hvala i ne reci više ništa.
Zajedljivi komentari – bespotreban sarkazam i odsjecanja koja se koriste kao sredstvo da pokažemo kako smo pametni i duhoviti. Komentari kao:”ta ti je pametna” sa zlobnim smijuljenjem; detaljan izvještaj o nečemu iz prošlosti što je svako zaboravio osim tebe (Sjećaš li se onoga kad si…..). Mi koristimo te razorne komentare bez razmišljanja ali onaj kome su ti komentari upućeni će to i te kako zapamtiti. Onog momenta kad riječ izleti iz tvojih usta – gotovo je, šteta je napravljena i teško se da popraviti. Nema povratka. Možeš se izvinjavati i izmotavati koliko hočes, ali čak i ako se na riječima i oprosti, tako nešto se nikad ne zaboravi. Čak i ako osoba o kojoj se priča nije prisutna posljedice su iste. Činjenica da je vaš komentar istina je nevažno. Problem nije u istinitosti već u principu.
Svaku rečenicu započeti sa “Ne”, “Ali”, “Kako mu drago” gdje si samo ti u pravu a svi ostali u krivu.
Ukoliko započnete rečenicu sa bilo kojom varijacijom od “Ne”, “Ali” i slično, nije važno kako prijateljski ti je način govora, ni kako ih umotaš, ni koliko razumijevanja pokažeš za povrijedjene osjećaje. Poruka je uvijek ista: “Nisi u pravu”….nije imanje drugačijeg mišljenja, nije ni možda sam pogrešno razumio/la, nije ne slažem se….poruka je jasna, želis da pobijediš i mi ratujemo.
Prestani da dokazuješ kako si u pravu i počni da brojiš koliko puta drugima odgovaraš sa “Ne”, “Ali” ili “Kako mu drago”.
Davati na znanje cijelom svijetu kako smo pametniji nego što oni misle.
To je druga verzija potrebe za pobjedom nad drugima. To radimo na indirektan način svaki put kad se saglasimo s nekim ko nam da neki praktičan savjet, kad klimamo nestrplivo glavom dok ljudi pričaju, kad damo na znanje drugom da to što nam oni pričaju mi već znamo. Ili direktno kad nekome kažemo:
-Već ja to znam
-Mislim da mi je to već neko rekao
-To mi nije trebalo
-Ja sam to davno čula
Problem sa ovakvim ponašanjem nije samo prsenje svojim znanjem. Mi vrijedjamo! paradoks je da mada ljudi cijene pamet, busanje pameći ih odbija.
Sljedeci put kad ti neko da savjet koji ti ne treba, pusti i reci:”Hvala”
tužna

Broj poruka : 51
Godina : 47
Poeni : 3176
Datum upisa : 25.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

guns Re: Greške u ponašanju – šta znače i kako ih prepoznati?

Počalji  tužna taj Pon Jun 22, 2009 11:52 am

Deranje – Emocionalno nasilje kao način vaspitavanja ili kontrolisanja.
Deranje je osobina koja te žigoše kod drugih do kraja života. Kad te svijet okarakteriše kao nekoga ko je emocionalno nestabilan, šanse da se to mišljenje neće nikada promijeniti. Prije nego se okreneš, tvoje ime će biti vezano za tu osobinu i svi će te samo znati kao agresivnu i nestabilnu osobu koje se treba kaniti.
Negativnost ili:”De da ti objasnim kako to ne može da se uradi”, je potreba da se nudi negativno mišljenje čak i kad niko ne pita.
Pod plastom želje da se pomogne mi nudimo čistu negativnost. Druga varijacija istog je kad se kaže:”Jedini problem što ja vidim je…” kao sredstvo da se pokaže kako smo mi bolji od drugih, kako mi znamo više. Ne mora značiti da je negativan komentar netačan ili nekoristan. Ali sigurno znači da je komentator dao sebi za pravo da se samo proglasi stručnim licem.
Kritičare niko ne voli, i niko ih ne poštuje. Kritičari nas nerviraju i uskoro ih počnemo izbjegavati.
Odbijanje da se drugom da potrebna informacija – Odbijanje da se drugima da korisna informacija da bi na taj način sačuvali svoju prednost nad drugima. Osoba koja izbjegava da informiše druge to ne radi iz zlobe već iz straha što veoma često izaziva zbrku i može štetiti osobi od koje se informacija skriva kao i negativno uticati na radnu atmosferu.
Odbijanje da se drugome da priznanje – je nesposobnost da se pohvali i nagradi druge za nešto dobro što su uradili. Ta greška u ponašanju je srodna sa odbijanjem da se da informacija. Ne priznati druge za njihov učinak nije samo nepravedno (pogotovu ako si ti u poziciji autoriteta) već je i surovo. Svak zaslužuje da se osjeća dobro nakon što uradi nešto korisno i kako treba. Da se pohvali za uloženi trud. I umjesto da uživaju u svojih 5 minuta, da osjete šta znači pohvala i ponos koji će im dati želju da budu još bolji u budućnosti, oni se osjećaju zaboravljeni, ignorisani, odgurnuti sa osjećajem duboke nepravde koju nikad neće oprostiti onima koji su im to uradili. Ukoliko stvarno želiš da te ljudi mrze, nemoj ih nikad pohvaliti.
Ne priznati nekoga i ne pohvaliti ga za njegov rad ima veoma negativan efekt na tu osobu jer mu onemogućava da dodje do neke vrste zaključka, zatvorenog kruga. svi mi trebamo taj neki zaključak u našim medjuljudskim odnosima. Zaključak ima različite forme – otići nekome na sahranu je poštovanje prema umrlom; ako nekome kažemo hvala, očekujemo molim, ako kažemo dobar dan očekujemo dobar dan….Šta god da radimo mi očekujemo to nešto nazad da bi mogli da nastavimo dalje. Mi uvijek očekujemo neku vrstu zaključka da bi mogli staviti tačku na jednu akciju i početi drugu.
Kititi se tudjim perjem – tvrdnja da smo mi uradili nešto što nismo, što je uradio neko drugi je jedan od najodvratnijih načina ponašanja. U kombinaciji sa odbijanjem da se pohvali onaj ko je uradio to što mi tvrdimo da je naša zasluga je dvostruki kriminal.
Traženje isprike – potreba da tražimo opravdanje za naše neprihvatljivo ponašanje negdje izvan nas i na taj način uspostavimo da je naša “odvratnost” normalna i prihvatljiva. Mi okrivljujemo saobraćaj za kašnjenje, nekog drugog što vas nije podsjetio…..ili još gore ispod zita kad krivca za naše ponašanje proglasimo naš DNA, bože moj to sam naslijedio i ne mogu se promijeniti pa eto:
-Znaš ja sam nestrpljiv/a po prirodi, svi su mi u familiji
-Uvijek mi je brži jezik od pameti
-Grozan sam po pitanju planiranja
-Šta cu kad sam takav
Ukoliko prestanemo da tražimo isprike, možemo popraviti sve što hoćemo. Nikoga nije briga što ti sat nije zazvonio na vrijeme, što imaš problema…sve što je druge briga je da li si pouzdan/a ili ne.
Tražiti isprike u našoj prošlosti – je varijacija od uobičajenog traženja isprika. Ova varijacija se često koristi ne samo kao opravdanje za loše ponašanje već i kao način da se sebe stavi u superiornu poziciju, jer bože moj ti potičeš iz bolje familije i naravno da si bolji. Tvoja religiozna ubjedjenja su vrijednija jer je neko iz tvoje proslošti bio cijenjen. Ti si bolji jer si bijel, muškarac, familija ti bogata ili slično. U se i u svoje kljuse, svak samog sebe definiše, i ničije tudje greške ili uspjesi nisu ti.
Neka svoga u šumi hajduka/ ko me voli volim ga – Oni koji se ponašaju po ovoj devizi uvijek stavljaju na prvo mjesto one koje drže svojima i totalno ignorišu nepravdu koju nanose drugima. Mi svi volimo cuke jer se cuke najbolje znaju radovati kad nas vide. Dakle, ako sam ja neko, bolje pazi kako se ponasaš ili????
Nepogriješivost - Odbijanje da se preuzme odgovornost za svoje akcije, prizna vlastita greška i shvati kako naše ponašanje afektira druge ljude.
Ne saslušati druge do kraja – Ovo je najgore moguće pasivno-agresivno ponašanje. Kad ne slušaš, ti svojim ponašanjem šalješ armadu negativnih signala koji kažu:
-Nisi mi važan
-Nemam pojma o čemu pričaš
-Ti si glup(a)
-Nemam vremena za tebe
-Sve gore navedeno
Interesantno je da ljudi obično nisu svjesni da ih se ne sluša. Dok se ti dosadjuješ, misliš na nešto drugo ili kontaš šta ćeš reći sljedeće – ljudi toga nisu svjesni. Svjesni postaju kad se pokaže extremna nestrpljivost. Isto kao da hoćeš reći “Sljedeći”….ili “de požuri”. Takvo ponašanje je bezobrazno, neprihvatljivo i odbojno. Prestani požurivati ljude i saslušaj šta drugi imaju da kažu.
Nezahvalnost – je školski primjer nevaspitanja. Reci HVALA.
Kažnjavanje nedužnog – ako ti kaže nešto što ti se ne svidja s namjerom da pomogne. Ovo se može desiti na milion mogućih velikih ili malih načina. Na primjer, kad se ružno ponašaš prema sekretarici nekog glavešine koji neće da te primi; kad se drekneš na ženu ako ti kaže “pazi upalilo se crveno” na semaforu…reci HVALA.
Nisam ja on je – potreba da se okrivi svako,samo ne sebe. Ovo je jedna od onih zastrašujućih hibrida. Uzmi dobru dozu želje da budeš uvijek u kombinaciji sa traženjem isprike. Miksiraj to sa odbijanjem da se izvineš i odbijanjem da drugome priznaš da je nešto uradio dobro. Ukrasi sve to kažnjavanjem nedužnog i dodaj malo deranja. Rezultat je “Nisam ja on je”, kriveći druge za naše propuste.
Ovo je jedina greška u ponašanju koju radimo potpuno svjesno. Kad ne možemo da podnesemo da nismo u pravu, da smo zabrljali i tražimo žrtvu da na nju svalimo krivicu.
Bolesna želja da mi budemo mi – pri čemu svoje loše osobine predstavljamo kao vrline. To bi bilo u redu kad bi tvoje mišljenje bilo odlučujuće. Nije važno šta ti misliš o sebi već šta drugi misle o tebi.
tužna

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  HondaBoy taj Pon Jun 22, 2009 3:14 pm

Auuu, e sad ste me bas smorile i bre dosadne ste sa tim pametovanje Razz
ja,ja,ja...ovako onako, ma daaaj.... Wink

A jeste primjetile jednu ili mozda cak vise osobina u autoru teksta... ? srditost i nemilosrdnost, mislim da su to i grijehovi po hriscanstvu... Smile "analyze that" pirat

član
član

Muški
Broj poruka : 306
Godina : 38
Mjesto : Banja Luka
Poeni : 4354
Datum upisa : 06.02.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  tužna taj Pon Jun 22, 2009 3:36 pm

HondaBoy ::Auuu, e sad ste me bas smorile i bre dosadne ste sa tim pametovanje Razz

A jeste primjetile jednu ili mozda cak vise osobina u autoru teksta... ? srditost i nemilosrdnost, mislim da su to i grijehovi po hriscanstvu... Smile "analyze that" pirat

Autor teksta je nepoznat,za tvoju informaciju.I ne poznaješ me da bi mi mogao suditi,o meni i mom karakteru.Meni se više čini da si se ti našao, ako ne u jednom od navedenog,vjerovatno u više osobina koje su u prethodnom tekstu navedene Laughing Laughing Laughing
A jesu li to i grijehovi po hrišćanstvu???????Upitaj se malo Wink
tužna

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  HondaBoy taj Pon Jun 22, 2009 3:42 pm

tužna ::
HondaBoy ::Auuu, e sad ste me bas smorile i bre dosadne ste sa tim pametovanje Razz

Autor teksta je nepoznat,za tvoju informaciju.I ne poznaješ me da bi mi mogao suditi,o meni i mom karakteru.Meni se više čini da si se ti našao, ako ne u jednom od navedenog,vjerovatno u više osobina koje su u prethodnom tekstu navedene Laughing Laughing Laughing
A jesu li to i grijehovi po hrišćanstvu???????Upitaj se malo Wink

Ja nikoga nisam osudio niti neci karakter ocjenio, pogledaj malo i vidices smajlija na gornjem tekstu mom , i evo, sta radis " za tvoju informaciju " hahah Very Happy a zar to ne osudi ti Wink

Tekst je jednostavno pre dug i samim tim dosadan, previse nepotrebni informacija, ljudi vole kratke i jasne stvari.

član
član

Muški

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  tužna taj Pon Jun 22, 2009 3:54 pm

Ja nikoga nisam osudio niti neci karakter ocjenio, pogledaj malo i vidices smajlija na gornjem tekstu mom , i evo, sta radis " za tvoju informaciju " hahah Very Happy a zar to ne osudi ti Wink

Tekst je jednostavno pre dug i samim tim dosadan, previse nepotrebni informacija, ljudi vole kratke i jasne stvari.[/quote]

Pošto vidim da si moderator na ovom forumu,vjerovatno imaš ovlasti da uradiš neke promjene.Ako je tekst predug ti ga skrati ili napomeni da predugi tekstovi ne dolaze u obzir.Slobodno ukaži na one greške koje čine članovi ovog foruma.
Moram da te citiram: "Auuu, e sad ste me bas smorile i bre dosadne ste sa tim pametovanje Razz
ja,ja,ja...ovako onako, ma daaaj.... Wink".Moje pitanje glasi:Koje tekstove bi trebalo,po tvom mišljenju;da pišu članovi ovog foruma?

Ja osudila nisam nikoga,ali samim tvojim navođenjem i navodnim smajlićima,mislim da si pobrkao gdje da ih plasiraš(mislim na smajliće) Cool
tužna

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  kelta taj Pon Jun 22, 2009 4:01 pm

Tekst je dobar, ali zavrsava veoma interesantno: " Nije vazno sta ti mislis o sebi, nego sto drugi misle o tebi"
afro Ja bih bila najsrecnija kad drugi ne bi razmisljali o meni, ni sekunde jedne...
He, bilo bi sjajno kad bi svaki tekst izazvao ovoliko polemike afro , prema tome, tuzna, samo nastavi Smile..ima ovdje nas koji volimo da citamo Wink

Poslednji izmenio kelta dana Pon Jun 22, 2009 4:05 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
kelta
moderator
moderator

Ženski
Broj poruka : 1410
Godina : 41
Poeni : 5462
Datum upisa : 31.01.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  HondaBoy taj Pon Jun 22, 2009 4:02 pm

Ako sam moderator to ne zanci da ne mogu da kao clan dam komentar na necije pisanje, necu nista da mjenjam samo ti kazem da ljudi vole kratke i jasne stvari, ponekad je to tesko uraditi jednostavno zbog zelje da se objasni sve do korijena problema ali... tu se vrtimo u zacaranom krugu.
Slobodno pisi sta i koliko hoces

član
član

Muški

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  HondaBoy taj Pon Jun 22, 2009 4:08 pm

kelta ::Tekst je dobar, ali zavrsava veoma interesantno: " Nije vazno sta ti mislis o sebi, nego sto drugi misle o tebi"
afro Ja bih bila najsrecnija kad drugi ne bi razmisljali o meni, ni sekunde jedne...
He, bilo bi sjajno kad bi svaki tekst izazvao ovoliko polemike afro , prema tome, tuzna, samo nastavi Smile..ima ovdje nas koji volimo da citamo Wink

Ovo moze da otvori jednu novu temu, "zasto nam je bitno sta drugi misle o nama" , jeste za?

član
član

Muški

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh

- Similar topics

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu